Written by admin2

Shortlisted candidates for the post of Media Monitoring & Accreditation officer.

 

SL NO. NAMES QUALIFICATIONS REMARKS
 1. BARAKANFITIYE     CLAUDINE QUALIFIED SHORTLISTED
 2. BATAMULIZA BEATRICE QUALIFIED SHORTLISTED
 3. GATETE   LUCIEN QUALIFIED SHORTLISTED
 4. HABARUGIRA   EPAPHRODITE QUALIFIED SHORTLISTED
 5. HABIMANA   ABDUL KARIM QUALIFIED SHORTLISTED
 6. KABERUKA   TELESPHORE QUALIFIED SHORTLISTED
 7. KAMANZI   THEONESTE QUALIFIED SHORTLISTED
 8. KANZIGA   ADELINE QUALIFIED SHORTLISTED
9. MULEMBA   ISSIAKA QUALIFIED SHORTLISTED
 10. MUNEZA   FERDINAND QUALIFIED SHORTLISTED
 11. MUNYENTWALI   JEAN MAURICE QUALIFIED SHORTLISTED
 12. MUNYENTWALI   JEROME QUALIFIED SHORTLISTED
 13. NDAGIJIMANA   DIOGENE QUALIFIED SHORTLISTED
 14. NYIRANKUNZIMANA   LEOCADIE QUALIFIED SHORTLISTED
 15. NZEYIMANA     CLEOPHAS QUALIFIED SHORTLISTED
16. TURIKUMWE   NOEL QUALIFIED SHORTLISTED
 17. TUYISENGE   EMMANUEL QUALIFIED SHORTLISTED
 18. UWIMANA     JACQUELINE QUALIFIED SHORTLISTED

 

NOTE: Shortlisted based on qualifications needed for Media Monitoring and Accreditation officer.

The above shortlisted candidates are requested to note the following details for selection written test.

Venue for written test: Sportsview Hotel (Remera)

Date: 10th September 2014

Time: 8:00 AM

For any clarification please contact us at 3536 or +250 280 078 888

RMC Management.

Written by admin2

Shortlisted candidates for the post of Accountant

 

SL NO. NAMES QUALIFICATIONS REMARKS
 1 BASHAYIJA   SAMUEL QUALIFIED SHORTLISTED
 2 DEREVA   GEOFFREY QUALIFIED SHORTLISTED
 3 DUSHIMIMANA   FELIX QUALIFIED SHORTLISTED
 4 GAHAMANYI   IRENEE QUALIFIED SHORTLISTED
 5 GASORE   JEAN CLAUDE QUALIFIED SHORTLISTED
 6 GATSINZI   VIATEUR QUALIFIED SHORTLISTED
 7 HABIMANA   GILBERT QUALIFIED SHORTLISTED
 8 HAKIZIMANA     AIME EMMANUEL QUALIFIED SHORTLISTED
9. HITIMANA   ANDRE QUALIFIED SHORTLISTED
 10 KAYUMBA     PATRICK QUALIFIED SHORTLISTED
 11 KARUHANGA   GEOFFREY QUALIFIED SHORTLISTED
 12 KIIZA   STEPHEN QUALIFIED SHORTLISTED
 13 KWITONDA   INNOCENT QUALIFIED SHORTLISTED
 14. MANZI   EUGENE QUALIFIED SHORTLISTED
 15. MIGISHA   JEAN GERMAIN QUALIFIED SHORTLISTED
16. MUHIRE   KIROKO PATIENT QUALIFIED SHORTLISTED
 17 MUNYEMANA   DAVID QUALIFIED SHORTLISTED
 18. MUTSINZI   ADOLPHE QUALIFIED SHORTLISTED
 19. DAGIJIMANA   YUSUFU QUALIFIED SHORTLISTED
 20. NDAHAYO   CELESTIN QUALIFIED SHORTLISTED
 21. NDAHIMANA   JUVENS QUALIFIED SHORTLISTED
 22. NGIRABABYEYI   VENERAND QUALIFIED SHORTLISTED
 23. NKANDE   VOLONTE QUALIFIED SHORTLISTED
 24. NISINGIZWE   REGINE QUALIFIED SHORTLISTED
 25. NDUNGUTSE ELIE QUALIFIED SHORTLISTED
 26. NSENGIYUMVA   ERASTE QUALIFIED SHORTLISTED
 27. NTAGANZWA   THEOGENE QUALIFIED SHORTLISTED
 28. NTAMUGABUMWE   ERNEST QUALIFIED SHORTLISTED
 29. SHEMA K. PAUL QUALIFIED SHORTLISTED
 30. TUMUSHIME   JOSEPHINE QUALIFIED SHORTLISTED
 31. TUYISINGIZE   MARIUS QUALIFIED SHORTLISTED
 32. UMEREWENEZA   DIEUDONNE QUALIFIED SHORTLISTED
 33. UMUHIRE   LILIANE QUALIFIED SHORTLISTED

NOTE: Shortlisted based on qualifications needed for Communication and PR officer.

The above shortlisted candidates are requested to note the following details for selection written test.

Venue for written test: Sportsview Hotel (Remera)

Date: 10th September 2014

Time: 8:00 AM

For any clarification please contact us at 3536 or +250 280 078 888

RMC Management.

 

Written by admin2

Application of accreditation cards deadline: 30th October 2014.

ITANGAZO RIREBA ABANYAMAKURU BAKORERA MU RWANDA

Mu rwego rwo kunoza umwuga w’itangazamakuru mu Rwanda, Rwanda Media Commission(Urwego rw’abanyamakuru bigenzura) ,iramenyesha abanyamakuru bose bakorera umwuga wabo mu Rwanda ko igihe ntarengwa cyo guhabwa amakarita y’itangazamakuru ari tariki ya 30 Ukwakira 2014 ;Nyuma y’icyo gihe abazaba batarabona amakarita yo kubafasha mu kazi kabo ka buri munsi k’itangazamakuru ntibazemererwa guhabwa amakuru n’inzego zitandukanye kandi ntabwo bazafatwa nk’abanyamakuru.

Tubibutse ko ikarita y’itangazamakuru yemewe , itangwa n’urwego rw’abanyamakuru bigenzura kandi ikoreshwa igihe cyose umunyamakuru ari mu kazi ko gutara,gutunganya no gutangaza amakuru nk’uko biteganywa n’ingingo ya 4, y’itegeko No 02/2013 ryo kuwa 08/02/2013.

Ku bindi bisobanuro mwahamagara ku murongo wa RMC utishyurwa ari wo :3536.

Ibisabwa mushobora kubisanga ku rubuga rwa interneti rwa Rwanda media commission(www.rmc.org.rw)

Ubuyobozi bwa Rwanda Media Commission(urwego rw’abanyamakuru bigenzura .)

Download the Notice in PDF Format Here

Written by admin2

Shortlisted candidates for the post of Legal Officer.

Shortlisted candidates for the post of Legal Officer.

SL NO. NAMES QUALIFICATIONS REMARKS
 1. BIZIMUNGU   NTARE THIERRY BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 2. BYIRINGIRO FABRICE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 3. BYUKUSENGE   JEANNE MARIE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 4. DUSABEYEZU   ETHIENNE MASTERS, BACHELOR’S IN LAW SHORTLISTED
 5. IBAMBE     JEAN PAUL BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 6. INGABIRE   DANCILLE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
7. INGENZI JEAN FELIX BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 8. MAZIMPAKA EDDY MASTER’S     IN LAW SHORTLISTED
 9. MICOMYIZA PLACIDE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 10. MUKAKAMALI   JOYCE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 11. MUKAZANA BARAHIRA FIDELA BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 12. MUNEZERO   CLARISSE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
13. MURINDABIGWI   MARIAM BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 14. MUSEVENI   JOHN BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 15. NDAYIKUNDA   LYDIA BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 16. NDIKUBWIMANA   DIEUDONNE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 17. NGARAGAJE   RODRIGUE BACHELOR’S IN LAW SHORTLISTED
 18. NIYIGENA   ELIE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 19. NSENGIYUMVA   CHRISTIAN DESMOND BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 20. NTWARI ERIC ONGOING MASTERS, BACHELOR IN LAW SHORTLISTED
 21. NYANDWI ETHIENNE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 22. TAMALI   WINFRED BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 23. UMUHIRE   CLAUDINE BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
 24. UWAMAHORO   PATRICK BACHELOR’S   IN LAW SHORTLISTED
25. UWUMUKIZA   EUGENE BACHELOR’S IN LAW SHORTLISTED

NOTE: Shortlisted based on qualifications needed for legal officer.

The above shortlisted candidates are requested to note the following details for selection written test and interview

Venue for written test: Rwanda Media Commission office

Date: 3rd September 2014

Time: 9:00 AM

For any clarification please contact us at 3536 or +250 280 078 888

RMC Management.

 

 

The following candidates were NOT shortlisted for the post of Legal Officer.

SL NO. NAMES EXPLANATIONS REMARKS
 1. KAGABO VENUSTE CONFLICT OF INTERESTS AS HAVING A LAW FIRM NOT SHORTLISTED
 2. KANZAYIRE   GERTRUDE INCOMPLETE   DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 3. KAYITESI YOLANDE INCOMPLETE   DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 4. KWITONDA U. CHARLES INCOMPLETE   DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 5. MBARUSHIMANA   DIMITRI INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 6. MUNEZA   CLEMENT INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
7. MUNYANA   JAZIRA INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 8. MUSENGAMANA   ARLETTE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 9. MUSHIMIRWANGIRO J. SAUVEUR INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 10. MUSIIME   PATRICIA INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 11. NDAGIJIMANA  JAPHET INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 12. NDUGU AMOS INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 13. NGENDAHAYO   THEOGENE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 14. NGOGA   BARNABAS INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 15. NIRERE     ALICE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 16. NSHIMYUMUKIZA J. PIERRE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 17. NYAMINANI   AIMABLE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 18. NYIRANEZA   M. CLAIRE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 19. NZEYIMANA   ALEXIS INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 20. RUHINDA   GLORIA CHARLES INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 21. RUSINGIZWANDEKWE   THEODORE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 22. TALEMWA   JACKSON INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 23. UMUBYEYI   KIMANUKA FELISTA INCOMPLETE DOCUMENTS NOT SHORTLISTED
 24. UWAMALIYA CLAUDINE INCOMPLETE DOCUMENTS NOT   SHORTLISTED
1 3 4 5